[Az-Geocaching] Prices

Top Page
Attachments:
Message as email
+ (text/plain)
+ (text/html)
+ (text/plain)
Delete this message
Reply to this message
Author: TEAM 360
Date:  
To: az-geocaching
Subject: [Az-Geocaching] Prices
Now this cracks me up everytime someone brings this up...Do you use 30 gallons of milk a week? Of course not...if everyone did, they would be screaming about milk prices...just not a realistic comparison, really...


Besides, just try to buy a gallon of anything else for what gas costs you. Milk comes from a local dairy and requires very little processing compared to gas, which is pumped up from a mile in the ground halfway around the world, transported 10 or 12 thousand miles, and has to be expensively processed before it is sold, but the milk still costs more. Why isn?t anyone yelling about the dairy industry price gouging. Heck, a gallon of water costs quite a lot, and they don?t do much of anything to that.



Bill in Willcox


        
---------------------------------
Do you Yahoo!?
Yahoo! Small Business - Try our new resources site! ____________________________________________________________
Az-Geocaching mailing list
To edit your setting, subscribe or unsubscribe visit:
http://listserv.azgeocaching.com/mailman/listinfo/az-geocaching

Arizona's Geocaching Resource
http://www.azgeocaching.com